Novinky

I letos se před VÁNOCI sejdeme u nádraží

(PŘED) VÁNOCE A BETLÉMSKÉ SVĚTLO NA NÁDRAŽÍ

Přijďte s námi 17. prosince 2023 oslavit na staré karvinské nádraží (PŘED)VÁNOCE. Od 15 h do 18 h proběhne společné zdobení nádražního stromku a zpívaní vánočních koled. Přineste s sebou vánoční ozdobu a zavěste ji na nádražní vánoční stromeček. V době mezi 15 h a 18 h bude na nádraží pro všechny zájemce k dispozici BETLÉMSKÉ SVĚTLO.

Příjezd vánočního motoráčku s betlémským světlem na nádraží Karviná-město v 15 h.

Vánoční vláček motoráček bude jezdit mezi Karvinou a Petrovicemi od 15 h do 18 h

Odjezd z Karviné v 15:15, 16:15 a 17:15
Příjezd do Petrovice v 15:30, 16:30, 17:30
Odjezd z Petrovic 15:35, 16:35 a 17:35
Příjezd do Karviné 15:50, 16:50, 17:50

Projížďky zpestří živé hraní vánočních koled, na palubě bude k zakoupení také drobné občerstvení a suvenýry.  

Cesta tam i zpět     

děti do 6 let zdarma, děti  7-15 let  20 Kč, dospělí 40 Kč

Cesta jedním směrem za polovic.

SOBOTNÍ AKCE SE PODAŘILA

V sobotu 3. června 2023 se uskutečnily dvě akce, které jsme pořádali na opravu historické budovy karvinského nádraží.  Počasí nám přálo, lidé došli a nám se podařilo vybrat formou dobrovolných příspěvků 7. 600 Kč. Moc děkujeme všem, kteří přispěli. Děkujeme majitelům podniku OÁZA Bistro & Sauna za poskytnutí prostoru na koncert, bluegrassové kapele Red and White za nádherný program a Agátě Kravčíkové za zajímavou komentovanou prohlídku.  Již v červenci 2023 proběhne oprava střechy nádražní budovy. Děkujeme za podporu a těšíme se na vás při dalších akcích, které budeme pořádat.

(PŘED) VÁNOCE A BETLÉMSKÉ SVĚTLO NA NÁDRAŽÍ

Přijďte s námi 18. prosince oslavit na staré karvinské nádraží (PŘED)VÁNOCE. Od 17 h do 18 h proběhne společné zdobení nádražního stromku a zpívaní vánočních koled. Přineste s sebou vánoční ozdobu a zavěste ji na nádražní vánoční stromeček.

V době mezi 15 h a 18 h bude na nádraží pro všechny zájemce k dispozici BETLÉMSKÉ SVĚTLO.

Pro aktivnější zájemce jsme připravili LAMPIONOVÝ PRŮVOD po části bývalé železniční trati Petrovice-Karviná. Délka trasy cca 1,5 km. Sraz účastníků průvodu v 16 h před květinovkou Emanuela, předpokládaný konec v 17 h před starým karvinským nádražím.

Před zahájením průvodu bude i na místě srazu od 15:30 do 16 h také rozdáváno BETLÉMSKÉ SVĚTLO.


VYHRÁLI JSEM SOUTĚŽ MÁME VYBRÁNO! 

Milí příznivci  Je to doma!! 

V celostátní soutěži Máme vybráno jsme díky Vašim hlasům získali první místo a odměnu 44.500 Kč 💰💰💛🍀 Děkujeme moc všem!

SOUTĚŽ MÁME VYBRÁNO JE U KONCE! Je dohlasováno. Až do 31. srpna jste nás mohli svým hlasem podpořit v soutěži Máme vybráno o nejlepší projekt záchrany historického objektu v Česku. Pořadatelé soutěže dělají vše napínavé až do úplného závěru. Týden před ukončením hlasování zveřejnili průběžné výsledky, které byly pro nás velmi lichotivé, jelikož jsme díky vašim hlasům drželi průběžné první místo. Jak to nakonec ale vše dopadne a jestli jsme si první místo udrželi, se dozvíme až na slavnostním vyhlášení soutěže, které proběhne v úterý 13. září od 18 h Dominikánském klášteře v Praze. Ať již to dopadne jakkoliv, moc děkujeme všem, kteří projektu záchrany starého historického nádraží poslali svůj hlas. Velmi si toho vážíme. 


Spolku S.O.S. Karviná se podařilo zachránit historické nádraží před demolicí, sbírka pokračuje dál


3. června 2021, Karviná – Spolku S.O.S. Karviná se podařilo zabránit demolici historické budovy nádraží v Karviné-Novém Městě a odkoupit ji za 300 tisíc Kč od Správy železnic. Právě tuto sumu se karvinským nadšencům podařilo vybrat za necelé čtyři měsíce od spuštění veřejné sbírky na portálu Darujme.cz. Na záchranu sto dvacet let starého nádraží se složily stovky drobných dárců z Česka i sousedního Polska, politici i místní podnikatelé jako třeba bohumínský výrobce železničních dvojkolí Bonatrans. Na podporu sbírky fandové projektu navíc vytvořili 2,5 kilometru dlouhou naučnou železniční stezku doprovázenou originální hrou o ceny pro rodiny s dětmi. Zájem překročil očekávání a do soutěže se přihlásilo přes dvě stě objevitelů. Spolek teď kromě spousty papírování plánuje úklid, drobné opravy i letní komentovanou projížďku drezínou pro veřejnost.

„Koupí nádraží to samozřejmě nekončí, ale začíná, také veřejná sbírka pokračuje dál. Nádraží se musí vyklidit, zabezpečit, chceme brzy zkulturnit i okolí. Přestože jsme kolem nádraží s dobrovolníky uklízeli nedávno, je tam zase spousta práce. Samozřejmě teď řešíme spoustu papírování, upravili jsme stanovy spolku, máme už podepsanou kupní smlouvu a zanedlouho bude nádraží oficiálně naše i podle záznamu v katastru nemovitostí. Snad během června už bychom konečně mohli budovu převzít a pustit se do práce,“ komentuje s neskrývaným zápalem Radim Kravčík, člen rady spolku S.O.S. Karviná a iniciátor celého projektu. 

Střecha budovy je v havarijním stavu, takže právě její oprava bude prioritou. „Letos máme především za úkol zajistit, aby nám nádraží dál nechátralo a trochu prokouklo. Chceme zpracovat projekt rekonstrukce a oslovovat další dobrovolníky i sponzory. Navázali jsme proto spolupráci s Klubem vojenské historie, spolkem Olza Pro nebo Slezským železničním spolkem, se kterým na léto plánujeme komentovanou projížďku drezínou pro děti i dospělé a další akce na podporu našich aktivit. TJ Jäkl Karviná v květnu zorganizoval virtuální běh, jehož výtěžek šel právě na záchranu nádraží,“ vysvětluje Tomáš Chorzempa, člen spolku S.O.S. Karviná a také velký propagátor udržitelné mobility, ke které patří právě i téma renesance železnice.

 „Karviná a její obyvatelé si zaslouží komunitní projekt, který ukáže, co všechno dokážeme, když se spojíme pro dobrou věc. Je skvělé, jak už teď nádraží lidi stmeluje, chceme, aby tomu tak bylo i do budoucna a nádraží fungovalo jako komunitní centrum. Náš spolek se chce zapojit také do transformačního programu POHO2030 a aktivně se podílet na rozvoji a obnově pohornické krajiny na Karvinsku,“ dodává Zuzana Klusová, dlouholetá členka rady spolku S.O.S. Karviná.

Příběh karvinského nádraží prozatím tedy zdá se skončí happy endem. Bohužel například nádraží v Dětřichově tolik štěstí nemělo a i přes snahy Hnutí Duha i protesty místních lidí šlo v květnu k zemi. Jeho demolice vyšla na 6 milionů Kč. Správa železnic v Česku vlastní stovky chátrajících nádraží, kterým teď hrozí demolice. „Záchranné iniciativy okolo nádražních budov teď probíhají v celém Česku. Je skvělé, že si lidé uvědomují jejich hodnotu a význam. Bohužel nelze zachránit všechny, ale část určitě ano. Správa železnic je někdy v těžké pozici a někdy dá přednost výstavbě nové budovy. Snažili jsme se proto dát  dohromady jakýsi manuál pro další zachránce z řad spolků a neziskových organizací a připravili společně webovou stránku, kde zájemci zjistí, jak postupovat a koho kontaktovat. Důležité je zejména mít podporu vedení města nebo obce alespoň formou záštity primátora/starosty, dále včas podat nabídku a sehnat alespoň část peněz na koupi. Podle platné legislativy není možné státní majetek převádět spolkům za korunu, “ dodává poslanec Ondřej Polanský, který se zabývá záchranou historických nádraží i tzv. lokálek.