Karvinské nádraží


Karviná město, dříve Fryštát, je někdejší železniční stanice, která se nachází v karvinské části Nové Město, na pozůstatku železniční trati Petrovice u Karviné – Karviná hlavní nádraží (dnes Karviná-Doly) v km 4,905. V současnosti je tato jednokolejná trať využívána sporadicky pro nákladní dopravu díky napojení vlečky pro nedaleký průmyslový areál (býv. Kovona Karviná).

Výpravní budova byla postavena 1898 z červených neomítaných cihel. Autorem typových objektů byl architekt Anton Dachler (1841–1921). Jde o patrovou stavbu s rizalit – vestibulem vystupujícím ve střední části, který byl zároveň čekárnou a kanceláří. V patře byl dvoupokojový a třípokojový byt. Od roku 1962 s ukončením osobní přepravy je budova nevyužitá. Od roku 2013 byl několikrát podán návrh na prohlášení za kulturní památku ČR, návrh ale nebyl nikdy schválen.

V roce 2021 se nám jako spolku S.O.S. Karviná podařilo budovu nádraží od Správy železnic ve veřejné soutěži za 300.000 Kč odkoupit a v současné době se snažíme o postupnou opravu této historické budovy. Prvním úkolem, s kterým nám můžete pomoci, je rekonstrukce střechy.